• NARODOWY PROGRAM CZYTELNICZY

• ​​​​​​​​​​​​​​Szkoła Podstawowa nr 8 im. Wojciecha Korfantego w Mikołowie, ul. Wolności 27 przystąpiła do realizacji wieloletniego ogólnopolskiego programu pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 w ramach którego otrzymała dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasza szkoła w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wsparcie i promocję czytelnictwa. Jest to program rządowy, którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw. Otrzymane środki finansowe w całości  przeznaczyliśmy na zakup nowości wydawniczych dla uczniów, w tym książek historycznych  poświęconych historii Polski XX wieku oraz ukazujących wartości rodzinne i życie człowieka. Wśród zakupionych książek znalazły się także lektury według aktualnej listy.

Lista książek do zakupu została sporządzona po przeprowadzeniu rozmów z uczniami naszej szkoły, po zasięgnięciu opinii nauczycieli oraz po konsultacji z kierownikiem pobliskiej biblioteki publicznej.

Księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 779 pozycji czytelniczych. Nowo zakupione książki zostały opatrzone logo Narodowego Programu Czytelnictwa, a nowości czytelnicze są eksponowane na zorganizowanej wystawie. Każdy uczeń, młodszy i starszy, znajdzie dla siebie coś interesującego.

Środki zgodnie ze wskazaniem zostały wykorzystane na zakup nowości wydawniczych, książek historycznych oraz lektur szkolnych.

Wśród zakupionych książek znalazły się m.in. pozycje:

Z. Stanecka - W kraju Polan. O dawnej Polsce,

B. Kusztelski - Nazywam się … Mikołaj Kopernik,

J.Wilkoń - Nazywam się… Fryderyk Chopin,

J. Szarko - Kocham Polskę dzieje naszej ojczyzny,

F. Maugrin -Wielka księga dinozaurów,

Z. Nienacki -Pan Samochodzik i templariusze,

J. Flanagan-Zwiadowcy,

R. Riordan – Córka głębin,

V. Escandell -Zagadki detektywistyczne. Nauka,

G. Kasdepke – Wakacje Detektywa Pozytywki,

M. Pałasz – Sposób na Elfa,

Nela mała reporterka. Nela i wyprawa do serca dżungli,

K. Vait – Moje akwarium,

E. Nowak – Błahostka i kamyk
            T. Sulej – Gdy na Ziemi żyły dinozaury.
            H. Sienkiewicz – Latarnik.
            J. Vetulani- Sen Alicji czyli jak działa mózg.
            T. Robaczewski – Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944(numery od 1 do 10)
            G. Bąkiewicz, K. Szymeczko – Zdarzyło się w Polsce. Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku.
            M. Strękowska – Zaręba – Polscy superbohaterowie. Marszałek Józef Piłsudski.

Pozyskanie nowych pozycji książkowych w znacznym stopniu przyczynia się do

zwiększenia aktywności czytelniczej, rozwoju zainteresowań własnych i kształtowania wrażliwość, a tym samym do wzrostu poziomu dyskusji i umiejętności wymiany poglądów oraz przekonań.

W celu promocji i wspierania rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży bibliotekarz szkolny we współpracy z nauczycielami zaplanował i wdraża na bieżąco następujące działania:

1. „Drzewo pożeraczy liter” – program czytelniczy realizowany w klasie IIIB, polegający na założeniu przez uczniów książeczek, w których zapisują informacje na temat przeczytanych nowo zakupionych pozycji. Program będzie realizowany do końca roku szkolnego.

2. „Wielcy i sławni Polacy” – program czytelniczy realizowany w klasie IIIA polegający na prezentacji przez uczniów sylwetek sławnych Polaków żyjących współcześnie oraz najwybitniejszych Polaków z historii Polski. Sylwetki sławnych Polaków zostały zaprezentowane w formie plakatów i podczas zorganizowanej w bibliotece wystawy. Przy realizacji projektu uczniowie korzystali z księgozbioru biblioteki, w tym z nowo zakupionych pozycji.

3. „W magicznej książkolandii” – program czytelniczy realizowany w klasie IVA polegający na zorganizowaniu zajęć czytelniczych, podczas których uczniowie poznali księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacony o nowości zakupione w ramach NPRC oraz na rozmowach

o przeczytanych baśniach i książkach fantazy. W oparciu o serię książek A. Maleszki – „Magiczne drzewo” uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające magiczne przedmioty i omawiali ich właściwości. Ogłoszony został konkurs na najciekawszą recenzję przeczytanej książki.

4. „ Na mojej fantastycznej wyspie” – program czytelniczy realizowany w klasie VI, podczas którego uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną i poznali jej księgozbiór wzbogacony o nowości zakupione w ramach NPRC, ze szczególnym uwzględnieniem książek z dziedziny fantazy. Następnie uczniowie przygotowali projekt własnego awatara oraz wyspy, po czym

w grupach tworzyli opowiadania „Wyspa fantazji”

5. „ W krainie dinozaurów” – projekt czytelniczy w realizowany klasach drugich, w ramach którego uczniowie przeglądali i czytali książki poświęcone dinozaurom znajdujące się w bibliotece szkolnej, w tym nowo zakupione. Czytelnicy mieli możliwość zobaczenia kolekcji figurek dinozaurów, oraz układali dino-puzzle. Na zajęciach plastycznych stworzyli wyspę dinozaurów. Projekt obejmował wizytę w pobliskiej Filii nr 2 Biblioteki Publicznej w Mikołowie.

Oprócz wskazanych projektów w szkole realizowane są przez bibliotekę liczne pomysły i konkursy, np.: Recenzja ulubionej książki, Projekt okładki ulubionej książki, wystawy, spotkania promujące nowo zakupione pozycje.

nprcz-logotyp-.pdf