• NARODOWY PROGRAM CZYTELNICZY

          • ​​​​​​​​​​​​​​Szkoła Podstawowa nr 8 im. Wojciecha Korfantego w Mikołowie, ul. Wolności 27 przystąpiła do realizacji wieloletniego ogólnopolskiego programu pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 w ramach którego otrzymała dofinasowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Nasza szkoła w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wsparcie i promocję czytelnictwa. Jest to program rządowy, którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw. Otrzymane środki finansowe w całości  przeznaczyliśmy na zakup nowości wydawniczych dla uczniów, w tym książek historycznych  poświęconych historii Polski XX wieku oraz ukazujących wartości rodzinne i życie człowieka. Wśród zakupionych książek znalazły się także lektury według aktualnej listy.

            Lista książek do zakupu została sporządzona po przeprowadzeniu rozmów z uczniami naszej szkoły, po zasięgnięciu opinii nauczycieli oraz po konsultacji z kierownikiem pobliskiej biblioteki publicznej.

            Księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 779 pozycji czytelniczych. Nowo zakupione książki zostały opatrzone logo Narodowego Programu Czytelnictwa, a nowości czytelnicze są eksponowane na zorganizowanej wystawie. Każdy uczeń, młodszy i starszy, znajdzie dla siebie coś interesującego.

            Środki zgodnie ze wskazaniem zostały wykorzystane na zakup nowości wydawniczych, książek historycznych oraz lektur szkolnych.


            Wśród zakupionych książek znalazły się m.in. pozycje:

            Z. Stanecka - W kraju Polan. O dawnej Polsce,

            B. Kusztelski - Nazywam się … Mikołaj Kopernik,

            J.Wilkoń - Nazywam się… Fryderyk Chopin,

            J. Szarko - Kocham Polskę dzieje naszej ojczyzny,

            F. Maugrin -Wielka księga dinozaurów,

            Z. Nienacki -Pan Samochodzik i templariusze,

            J. Flanagan-Zwiadowcy,

            R. Riordan – Córka głębin,

            V. Escandell -Zagadki detektywistyczne. Nauka,

            G. Kasdepke – Wakacje Detektywa Pozytywki,

            M. Pałasz – Sposób na Elfa,

            Nela mała reporterka. Nela i wyprawa do serca dżungli,

            K. Vait – Moje akwarium,

            E. Nowak – Błahostka i kamyk
            T. Sulej – Gdy na Ziemi żyły dinozaury.
            H. Sienkiewicz – Latarnik.
            J. Vetulani- Sen Alicji czyli jak działa mózg.
            T. Robaczewski – Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944(numery od 1 do 10)
            G. Bąkiewicz, K. Szymeczko – Zdarzyło się w Polsce. Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku.
            M. Strękowska – Zaręba – Polscy superbohaterowie. Marszałek Józef Piłsudski.



            Pozyskanie nowych pozycji książkowych w znacznym stopniu przyczynia się do

            zwiększenia aktywności czytelniczej, rozwoju zainteresowań własnych i kształtowania wrażliwość, a tym samym do wzrostu poziomu dyskusji i umiejętności wymiany poglądów oraz przekonań.


            W celu promocji i wspierania rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży bibliotekarz szkolny we współpracy z nauczycielami zaplanował i wdraża na bieżąco następujące działania:

            1. „Drzewo pożeraczy liter” – program czytelniczy realizowany w klasie IIIB, polegający na założeniu przez uczniów książeczek, w których zapisują informacje na temat przeczytanych nowo zakupionych pozycji. Program będzie realizowany do końca roku szkolnego.

            2. „Wielcy i sławni Polacy” – program czytelniczy realizowany w klasie IIIA polegający na prezentacji przez uczniów sylwetek sławnych Polaków żyjących współcześnie oraz najwybitniejszych Polaków z historii Polski. Sylwetki sławnych Polaków zostały zaprezentowane w formie plakatów i podczas zorganizowanej w bibliotece wystawy. Przy realizacji projektu uczniowie korzystali z księgozbioru biblioteki, w tym z nowo zakupionych pozycji.

            3. „W magicznej książkolandii” – program czytelniczy realizowany w klasie IVA polegający na zorganizowaniu zajęć czytelniczych, podczas których uczniowie poznali księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacony o nowości zakupione w ramach NPRC oraz na rozmowach

            o przeczytanych baśniach i książkach fantazy. W oparciu o serię książek A. Maleszki – „Magiczne drzewo” uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające magiczne przedmioty i omawiali ich właściwości. Ogłoszony został konkurs na najciekawszą recenzję przeczytanej książki.

            4. „ Na mojej fantastycznej wyspie” – program czytelniczy realizowany w klasie VI, podczas którego uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną i poznali jej księgozbiór wzbogacony o nowości zakupione w ramach NPRC, ze szczególnym uwzględnieniem książek z dziedziny fantazy. Następnie uczniowie przygotowali projekt własnego awatara oraz wyspy, po czym

            w grupach tworzyli opowiadania „Wyspa fantazji”

            5. „ W krainie dinozaurów” – projekt czytelniczy w realizowany klasach drugich, w ramach którego uczniowie przeglądali i czytali książki poświęcone dinozaurom znajdujące się w bibliotece szkolnej, w tym nowo zakupione. Czytelnicy mieli możliwość zobaczenia kolekcji figurek dinozaurów, oraz układali dino-puzzle. Na zajęciach plastycznych stworzyli wyspę dinozaurów. Projekt obejmował wizytę w pobliskiej Filii nr 2 Biblioteki Publicznej w Mikołowie.

            Oprócz wskazanych projektów w szkole realizowane są przez bibliotekę liczne pomysły i konkursy, np.: Recenzja ulubionej książki, Projekt okładki ulubionej książki, wystawy, spotkania promujące nowo zakupione pozycje.

            nprcz-logotyp-.pdf





          • Konto Rady Rodziców

          • konto Rady Rodziców, MBS Mikołów, Rada Rodziców przy SP8 Mikołów

                                                              94 8436 0003 0000 0026 1551 0002

          • Projekt Green Eco

          • Nasza szkoła realizuje projekt pt. Green Eco - edukacja, ekologia i sztuka. Uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami oraz koordynatorem projektu (pan Marek Gałązka) zaczynają przygotowania do wyjazdu zagranicznego i realizują poszczególne zadania projektowe. 

            Partnerem projektu jest szkoła CEIP San Bartolome, która znajduje się w mieście Orihuela w Hiszpanii. Wspólnie z hiszpańskimi uczniami będziemy pracować nad zagadnieniami ekologicznymi, wykorzystując technologię informatyczną oraz sztukę. Zapowiada się super przygoda!

            Plakat.pdf​​​​​​​

          • Rozpoczęcie roku szkolnego.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

            Rozpoczęcie roku szkolnego dla wszystkich klas odbędzie się 1 września o godz. 12.00. Uroczysta akademia odbędzie się z udziałem zaproszonych gości i Władz Mikołowa. Autokar wyjeżdża ze Śmiłowic o godz. 10.45. O godz. 11.00 Msza św.

            Autokar powrotny o godz. 13.30

          • Zebranie organizacyjne dla rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola oraz nowo przyjętych.

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Wojciecha Korfantego oraz nauczyciele oddziału przedszkolnego zapraszają na zebranie organizacyjne, które

            odbędzie się 29 sierpnia 2022 r. (poniedziałek)
            o godz.17:00 w sali OSP.

             

            Na zebraniu zostaną przekazane informacje dotyczące m. in. :

            * organizacji pracy przedszkola,

            * zasad odpłatności,

            * przyprowadzania i odbioru dzieci z przedszkola,

            * współpracy z rodzicami.

             

            Prosimy o obecność jednego z rodziców. Ponieważ zebranie dotyczy ważnych spraw organizacyjnych prosimy o nieprzyprowadzanie dzieci na zebranie.

            Serdecznie zapraszamy

          • Projekt POWER - Green Eco - edukacja, ekologia i sztuka.Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

          • ​​​​​​​

            Szkoła Podstawowa Nr 8

            im. Wojciecha Korfantego w Mikołowie
            realizuje projekt dofinansowany
            z Funduszy Europejskich


            Green Eco - edukacja, ekologia i sztuka.

            Celem projektu jest:

            wzmacnianie kompetencji kluczowych: w zakresie komunikacji w języku angielskim i hiszpańskim; rozumienia i tworzenia informacji; matematycznych oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii; cyfrowe; osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się; w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej oraz kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów.

             

            Dofinansowanie projektu z UE: 91 451,00 PLN

            Okres realizacji:  01.06.2022 r. - 30.11.2022 r.

            ​​​​​​

          • Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

          • Drodzy Państwo !

            Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.  Więcej informacji, w tym materiały przygotowane przez Ministerstwo, znajduje się w zakładce „ O szkole, Pomoc dla Ukrainy".