• Szkoła Pamięta

          • Szkoła Podstawowa nr 8 bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, której celem jest upamiętnienianie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

          • DZIEŃ EDUAKCJI NARODOWEJ

          • 16.10.2023 r. w  naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta KEN. Udział w niej wzięli wszyscy pracownicy szkoły, zarówno czynni zawodowo jak też emeryci. Podczas akademii miało miejsce ślubowanie uczniów klas pierwszych. Życzenia wszystkim złożyła p. dyrektor Agnieszka Kurpas oraz uczniowie.

          • 14 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ NAUCZYCIELA

          • „Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!”

          • Światowy Dzień Gier Planszowych

          • W dniu 10 października obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH. W naszej szkole również świętowaliśmy ten dzień. Podstawą i celem gier planszowych jest współpraca. To idealny sposób na spędzanie wolnego czasu w miłym towarzystwie i wzmacnianie więzi między ludźmi. Jedną z zalet grania w gry planszowe jest to, że takie tradycyjne gry wyciągają ludzi ze świata cyfrowego. Uczą pracy zespołowej i cierpliwości. Przynoszą korzyści dzieciom w rozwijaniu języka, wyzwalają śmiech oraz rozwijają kreatywność. Uczniom bardzo podobał się tak spędzony czas, który był nie tylko zabawą, ale również nauką. 

            Zobaczcie sami, jak świetnie bawiliśmy się w tym dniu!

          • Pro Aniamli

          • W związku z nadchodzącym "Dniem Zwierząt", przedszkolaków oraz uczniów klas młodszych odwiedziły wolotariuszki STWOWARZYSZENIA PRO ANIMALI. Wolontariuszki przeprowadziły warsztaty, których cele było kształtowanie właściwych postaw do świata zwierząt, opieka nad zwierzętami i ochrona zwierząt.

          • Klasa IVa i IVb biorą udział w Ogólnopolskim Programie „BIEG PO ZDROWIE”.

          •  

             

            „Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany

            w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

            Główne cele programu:

            • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
            • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
            • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

            Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.

            Podczas cyklu zajęć dzieci będą:

            • dyskutować,
            • wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
            • przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,
            • liczyć koszty palenia papierosów,
            • pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
            • tworzyć komiks z bohaterami programu.

            Zajęcia prowadzone będą przez Panią Halinę Proszke, pedagoga szkolnego.

          • KIERMASZ DLA DOMINIKA


          • „Zapraszamy rodziców naszych uczniów we wtorek od 16:30 na kiermasz dla Dominika połączony z zebraniami. Będzie można zakupić kawę i ciasto oraz różne rękodzieła naszych darczyńców. Cały dochód zostanie przeznaczony na leczenie Dominika- tegorocznego absolwenta naszej szkoły.”

          • PRÓBNA EWAKUACJA W SZKOLE

          • 14.09.2023r. w szkole odbyła się próbna ewakuacja poprzedzona alarmem. Organizację ewakuacji obserwował z ramienia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st.insp. K.Sikora. Wszystkie procedury zadziałały.

          • Zapisy na świetlicę na nowy rok szkolny 2023/2024.

          • 4 września rozpoczynamy zapisy do świetlicy szkolnej oraz na obiady. Zapisy odbędą się przy świetlicy szkolnej.

            1. Aby zapisać dziecko do świetlicy należy dostarczyć wypełnioną i podpisaną przez oboje rodziców/opiekunów prawnych KARTĘ ZGŁOSZENIA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ, jest ona dostępna na stronie internetowej szkoły w zakładce Świetlica.

            2. Aby zapisać dziecko na obiady należy dostarczyć wypełnioną i podpisaną DEKLARACJĘ KORZYSTANIA Z OBIADÓW - jest ona dostępna na stronie internetowej szkoły w zakładce Świetlica. Obiady będą wydawane od 7 września - czwartek, koszt jednego obiadu to 6 zł, informację o płatnościach otrzymają Państwo w wiadomości poprzez Librus.

            3. Rodzice uczniów uprawnionych do dowozów autobusem szkolnym są zobowiązani do wypełnienia i dostarczenia do świetlicy KARTY ZAPISU DO ŚWIETLICY oraz DEKLARACJI DOWOZU nawet jeśli dziecko nie będzie korzystało ze świetlicy w roku szkolnym. Dokumenty należy dostarczyć do 5 września, deklaracja zostanie przekazana przez wychowawcę klasy.

            Proszę o zapoznanie się z Regulaminem Pracy Świetlicy Szkolnej, Regulaminem Stołówki, Zasadami Żywienia oraz Procedurą Dowozów Autobusem Szkolnym. Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie internetowej szkoły oraz w szkole.

            Agata Bojdoł - kierownik świetlicy

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          • Rozpoczęcie roku szkolnego dla wszystkich klas odbędzie się 4 września 2023r. mszą świetą o  godz. 8.00. Po mszy wszyscy uczniowie udają się na salę gimnastyczną.

            Autobus dla dzieci ze Śmiłowic 7.40, a powrotny 10.15.

          • Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku 2023

          • Rekrutacja prowadzona będzie w formie elektronicznej.

             

            I ETAP - wybór oddziałów i szkół od 15 maja

            Kandydat zgłasza się do systemu  http://slaskie.edu.com.pl i wybiera co najmniej trzy szkoły, do których chciałby uczęszczać. Następnie buduje tzw. listę preferencji. Polega to na wskazaniu w wybranych szkołach oddziałów, w których chciałby się uczyć. Nie ma ograniczeń w liczbie wybranych oddziałów w każdej z wybranych szkół! Wskazuje dowolną ich liczbę. Oddział, który wybierze jako pierwszy na liście preferencji, system uzna za najważniejszy dla kandydata, a ostatni z listy, jako oddział, którym jest najmniej zainteresowany. Kolejność oddziałów jest niezależna od kolejności wybranych wcześniej szkół.

            Należy koniecznie wybrać co najmniej trzy szkoły! Najlepiej stosować następujące zasady:

            Pierwsza szkoła, to „szkoła marzeń”.

            Druga szkoła, to szkoła racjonalna.

            Trzecia szkoła, to taka na wszelki wypadek.

            Uwaga: ograniczenie wyboru do trzech szkół dotyczy jednego organu prowadzącego, czyli można wybrać np. trzy szkoły z Rybnika, trzy z Żor, trzy z Powiatu Wodzisławskiego itd.

            Z oferty wybranych szkół wybieramy maksymalnie dużą liczbę oddziałów! Dziesięć czy dwanaście pozycji na liście preferencji, to wcale nie jest zbyt dużo…

            Kolejność na liście preferencji, jest rzeczą najważniejszą!

            Jest ona autonomiczną decyzją kandydata i nie może być zmieniona przez osoby trzecie ani przez „system”.

            Należy dobrze przemyśleć kolejność, gdyż z tej drogi nie ma już odwrotu…

            Jeżeli kandydat zostanie zakwalifikowany do jakiegoś oddziału, to oznacza, że oddziały wskazane powyżej były dla niego niedostępne, a oddziały poniżej nie są brane pod uwagę!

            II ETAP - składanie podań wraz z dokumentami do szkoły pierwszego wyboru do dnia 19 czerwca (do godz. 15.00)

            Kandydat dostarcza podanie tylko do szkoły pierwszego wyboru – czyli tam gdzie wskazano pierwszy oddział na liście preferencji. W szkole podanie zostanie zweryfikowane pod względem zgodności z danymi w systemie.

            Na stronie internetowej naboru znajdzie się informator dla kandydatów o wszystkich szkołach z terenu województwa śląskiego.

            IIa ETAP - składanie podań do klas dwujęzycznych, mundurowych i sportowych do dnia 29 maja (do godz. 15.00)

            Jeżeli kandydat na swojej liście preferencji (nawet na ostatnim miejscu) wskazał oddział dwujęzyczny, przygotowania wojskowego, sportowy, mistrzostwa sportowego, dostarcza podanie do szkoły pierwszego wyboru w terminie do 29 maja i zobowiązany jest stawić się na sprawdzian kompetencji językowych lub próbę sprawności fizycznej we wskazanym przez szkołę terminie.

            III ETAP - Uzupełnienie wniosku o kopię świadectwa oraz kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty od 23 czerwca do 10 lipca (do godz. 15.00)

            Kandydaci wpisują w systemie naborowym swoje oceny i osiągnięcia zgodnie z wpisami na świadectwie. Następnie dostarczają do szkoły pierwszego wyboru kopię świadectwa ukończenia szkoły oraz kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

            W tym terminie można będzie również dokonać zmiany listy wybranych szkół – listy preferencji.

            IV ETAP – Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych 18 lipca

            V ETAP - potwierdzanie woli podjęcia nauki od 18 do 25 lipca (do godz. 15.00)

            Potwierdzenie woli podjęcia nauki następuje poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty do tej szkoły, do której kandydat został zakwalifikowany, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. 

            26 lipca nastąpi ogłoszenie listy uczniów przyjętych do szkoły.

            Od 27 lipca do 1 sierpnia będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca. Oferta nie będzie już taka bogata, gdyż wszystkie popularne szkoły będą zapełnione po pierwszym naborze…

             

            ULOTKA DO POBRANIA:

            Ulotka_naborowa_2023.docx